Branżowa Szkoła I stopnia

TAPICER

 

 Absolwent szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie tapicer powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie kwalifikacji DRM.05. Wykonywanie wyrobów tapicerowanych:

 1. wykonywania wyrobów tapicerowanych i prac dekoratorskich;
 2. wykonywania napraw i renowacji wyrobów tapicerowanych.  

Tapicer wykonuje:

 • tapicerowane części mebli oraz dokonuje ich napraw i renowacji,
 • tapicerowane części wyposażenia środków transportowych (np. siedzenia samochodowe),
 • sprzętu sportowego (maty, piłki, urządzenia treningowe),
 • tapicerowany sprzęt medyczny,
 • inne specjalistyczne wyroby tapicerowane na zamówienie.

Tapicer wykonuje również prace dekoratorskie:

 • związane z urządzaniem wnętrz mieszkalnych (wyciszanie drzwi, obijanie ścian, upinanie i mocowanie firan, kotar itp.),
 • salonów wystawowych, scenografii teatralnej (formowanie, upinanie i zawieszanie kotar, draperii, kurtyn itp.),
 • dekoracje witryn wystawowych,
 • dekoracje okolicznościowe.

Wykonuje również naprawy uszkodzonych lub zużytych tapicerowanych części mebli i sprzętów, łącznie z drobnymi naprawami części konstrukcji.

Zadania zawodowe tapicer wykonuje posługując się maszynami do szycia, urządzeniami i narzędziami tapicerskimi i przyborami tapicerskimi wykorzystując różnorodne surowce, materiały i półfabrykaty tapicerskie.

Absolwent zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie tapicer może pracować w zakładach produkcyjnych, w salonach meblowych jako doradca i sprzedawca, w muzeum jako renowator mebli tapicerowanych, w biurach projektowych zajmujących się dekoracją wnętrz. Może również założyć własną firmę świadczącą usługi w zakresie naprawy, konserwacji i produkcji oraz sprzedaży mebli tapicerowanych i materiałów do ich produkcji. Zatrudnienie może znaleźć na lokalnym, regionalnym rynku pracy jak również w krajach UE.

UZASADNIENIE POTRZEBY KSZTAŁCENIA W ZAWODZIE

Polskie firmy oferujące meble tapicerowane odnoszą coraz większe sukcesy, zdobywając europejskie rynki. Głównymi odbiorcami naszych wyrobów tapicerowanych są Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy. Na zainteresowanie naszymi wyrobami mają wpływ jakość, cena i atrakcyjne wzornictwo. Wśród mebli tapicerowanych dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. wersalki, kanapy, sofy, fotele rozkładane itp. Ich produkcja w Polsce jest wysoka, co przekłada się na wielkość eksportu. Meble tapicerowane z Polski można znaleźć nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale łącznie na 94 rynkach. Eksporterami są nie tylko duże firmy, ale również podmioty z sektora MSP ( małych i średnich przedsiębiorstw ). Potrafią dbać jednocześnie o cenę, jakość i wzornictwo, dzięki czemu oferują produkty, które nie dość, że nie są drogie to są bardzo atrakcyjne na rynku. W 2010 roku w Polsce wyprodukowano 2,3 mln sztuk mebli tapicerowanych przeznaczonych do spania, czyli popularnych wersalek, kanap i rozkładanych foteli. Ta liczba w porównaniu z danymi o wielkości produkcji w całej Unii Europejskiej wynoszącej wtedy 5,3 mln sztuk jest znacząca, bo stanowi aż 44% całego rynku1.

Dynamiczny rozwój tej gałęzi przemysłu powoduje, iż zapotrzebowanie na osoby z odpowiednimi kwalifikacjami jest coraz większe. Zawód tapicer należy do grupy zawodów rzemieślniczych poszukiwanych na rynku pracy, gdyż liczba absolwentów jest niewystarczająca dla zaspokojenia potrzeb pracodawców i klientów. Analiza internetowych ofert pracy, prowadzona w oparciu o Centralną Bazę Ofert Pracy zgłoszonych do powiatowych urzędów pracy wykazała, że zawód tapicer należy do poszukiwanych na rynku pracy.

Wykaz pracodawców