Świąteczne życzenia

Udział uczennic klasy 5T w konkursie filmowym „Wkręć się w zawód”

Uczennice klasy 5T, w ramach zajęć rozwijających dodatkowe umiejętności branżowe, doskonaliły swoje kompetencje w zakresie tworzenia filmów promocyjnych. Efektem ich pracy był udział w konkursie filmowym „Wkręć się w zawód”, zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A. Celem konkursu było pokazanie, że kształcenie zawodowe to świadomy wybór oraz realna ścieżka rozwoju zawodowego. Istotnym aspektem było również przełamywanie stereotypów związanych z edukacją branżową.
Uczennice w swoich filmach zaprezentowały:
👉własne doświadczenia,
👉codzienność praktyk zawodowych,
👉autentyczne spojrzenie na naukę zawodu,
👉świeże i kreatywne podejście do tematu kształcenia branżowego.
W konkursie udział wzięło osiem uczennic, które przygotowały trzy filmy promocyjne:
Julia Wójcik i Julia Kuczyńska – „Z kuchni do legendy – czyli jak zostać mistrzem patelni”
Anna Popławska, Aleksandra Gnap, Kinga Kasak, Aleksandra Sulima – „Od recepcji do salonu”
Oliwia Grzybowska i Wiktoria Urbanowicz – „Smakuj życie”
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestniczkom kreatywności, zaangażowania oraz profesjonalnego podejścia do realizacji projektów. Ich prace stanowią doskonały przykład na to, jak nowocześnie i inspirująco można promować kształcenie zawodowe.
Opiekunowie: A. Potomska i S. Dawsiewicz
Wkręć_się_w_zawód.jpg

Szkolny Konkurs Kulinarny o tytuł Mistrza Szkolnej Patelni - kuchnia polska w roli głównej

Film 127 marca 2026 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Giżycku odbył się konkurs kulinarny, którego głównym tematem była kuchnia polska. W potyczkach kulinarnych wzięło udział 24 uczestników z klas o profilu gastronomicznym. Młodzież w dwuosobowch zespołach przez dwie godziny przygotowywała wybrane przez siebie dania pod okiem profesjonalnych kucharzy p. Dariusza Baryga i Małgorzaty Baranowskiej. Na stole pojawiły się wykwintne potrawy od tradycyjnych farszynek czy też kartaczy po roladki wołowe oraz pierogi z kaczką. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a wyłonienie zwycięzców było trudnym zadaniem.
Wyniki konkursu:
I miejsce Anna Żukowska i Lena Szkatuła klasa II B BS
Polędwiczka wieprzowa w boczku z borowikami, puree truflowym, glazurowanymi warzywami i sosem grzybowym

II miejsce Mikołaj Makosz klasa IV T i Patryk Zawistowski klasa III AT
Pierś z kaczki confit z sosem chrzanowo-wiśniowym, puree z kaszy gryczanej i karmelizowaną cebulą

III miejsce Krystian Chmielak klasa IV T i Katarzyna Maciejewska klasa II B BS
Roladki wołowe z aksamitnym puree i karmelizowaną gruszką

Wyróżnienie: Miłosz Madejski i Szymon Poraziński klasa III B BS
Sandacz smażony z sosem kurkowym i puree z zielonego groszku

Nagroda Publiczności: Jakub Miszkiel i Wiktoria Siwak klasa II B BS
De volaille z puree ziemniaczanym i sałatką colesław

Udział w konkursie dał uczestnikom możliwość poszerzenia kulinarnych horyzontów oraz wyłonienie ukrytych talentów w dziedzinie sztuki kulinarnej. Dziękujemy serdecznie komisji konkursowej w składzie p. Dariusz Baryga i Małgorzata Baranowska oraz fundatorom nagród Radzie Rodziców Zespołu Szkół Zawodowych oraz przedstawicielom Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Giżycku.

Film 1     Film 2      Film 3      Film 4      Film 5      Film 6      Film 7      Film 8       Film 9       Film 10

„Sprawny w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych 2026”

Dnia 26.03.2026 r. Antoni Kardas uczeń kl III a  Branżowej Szkoły 1 stopnia Nr 1 w Giżycku wziął udział w wojewódzkich eliminacjach OHP do Ogólnopolskiego Konkursu „Sprawny w zawodzie 2026” w kategorii mechanik pojazdów samochodowych. Zawody odbyły się w Elbląskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Antek wraz z innymi 8 kolegami z naszego województwa przystąpił do testu teoretycznego. Kolejnym etapem konkursu było wykonanie zadania praktycznego, które polegało na naprawie układu jezdnego i hamulcowego. Ocenie podlegało planowanie działań, zorganizowanie stanowiska pracy, jakość wykonanego zadania z zachowaniem przepisów BHP oraz zastosowanie odpowiednich urządzeń i przyrządów. Nasz mechanik spisał się bardzo dobrze i w ogólnej punktacji zajął IV miejsce ! To był dzień pełen emocji, rywalizacji na najwyższym poziomie i pokazania prawdziwej pasji do zawodu. Brawo Antek !Twoja determinacja i postawa może być inspiracją dla innych. Gratulacje !

Projekt informacyjno-szkoleniowy " Stawiam na wołowinę" - edycja 2026

W środę 25 marca 2026 roku w naszej szkole odbyły się poraz kolejny wyjątkowe warsztaty kulinarne w ramach projektu "Stawiam na wołowinę" realizowanego przez Akademię Kulinarną Marcina Budynka, którego koordynatorem jest Związek Polskie Mięso. Nasi uczniowie klas o profilu gastronomicznym mieli okazję wziąć udział w profesjonalnych zajęciach gastronomicznych poświęconych mięsu wołowemu - od teorii po praktykę. Warsztaty zostały przeprowadzone pod okiem cenionych specjalistów. Część teoretyczna pozwoliła poszerzyć uczniom wiedzę na temat jakości mięsa, rozbioru i zastosowania mięsa wołowego w gastronomii. Następnie, podczas warsztatów praktycznych, młodzież mogła poszerzyć swoje umiejętności praktyczne. Dziękujemy prowadzącym za przekazana wiedzę i inspirację do dalszego rozwoju zawodowego naszych uczniów.

Film 1     Film 2      Film 3

Spotkanie z przedstawicielami ośrodka wypoczynkowego Gwarek Mazury

24 marca odwiedziło naszą szkołę dwóch przedstawicieli ośrodka wypoczynkowego Gwarek Mazury. Panowie Adam i Alan krótko przedstawili młodzieży ofertę ośrodka oraz jego specyfikę a także szanse zatrudnienia podczas różnego rodzaju wydarzeń, takich jak 'zielona szkoła' lub przy okazji innych form aktywności mających miejsce w ośrodku. Podczas spotkania panowie przeprowadzili z młodzieżą dwa krótkie zadania rozwijające umiejętność komunikacji niewerbalnej, która często przydaje się w pracy z młodymi ludźmi. Pod koniec spotkania uczniowie zostali zachęceni do rejestrowania się poprzez aplikację internetową, co może w przyszłości otworzyć im drogę do rozpoczęcia kariery zawodowej zarówno w formie wolontariatu jak i pełnoprawnego pracownika Gwarka Mazury.

Wyjście do Powiatowego Urzędu Pracy oraz spotkanie informacyjne z przedstawicielką Europe Direct z Olsztyna

W ramach doradztwa zawodowego uczniowie klasy 3d BS I stopnia uczestniczyli w wyjściu do Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie zapoznali się z funkcjonowaniem urzędu oraz formami wsparcia dla osób wchodzących na rynek pracy. Ponadto odbyło się spotkanie informacyjne dla klas 3a i 3d BS oraz 5 T z przedstawicielką Europe Direct z Olsztyna. Podczas spotkania omówiono możliwości pracy, nauki i mobilności w krajach Unii Europejskiej oraz dostępne programy dla młodzieży. Działania poszerzyły wiedzę uczniów na temat rynku pracy i planowania ścieżki zawodowej.

Co dalej po klasie 5T? Odkryj swoją przyszłość podczas Dnia Otwartego!

Zakończenie roku szkolnego klasy 5T zbliża się wielkimi krokami - to idealny moment, by zastanowić się nad swoją przyszłością i wybrać ścieżkę kariery.
24 marca podczas Dnia Otwartego swoją ofertę zaprezentowała Policealna Szkoła im. Hanny Chrzanowskiej w Giżycku. To była świetna okazja, aby poznać kierunki kształcenia, porozmawiać z kadrą oraz dowiedzieć się więcej o praktycznych aspektach nauki.