Zespół Szkół Zawodowych
ul. T. Kościuszki 16
11-500 Giżycko
tel/fax  87 428 32 41

SZKOLNY KONKURS KULINARNY O TYTUŁ „MISTRZA SZKOLNEJ PATELNI”

Dnia 22.02.2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Giżycku po raz kolejny odbył się Szkolny Konkurs Kulinarny o tytuł „Mistrza Szkolnej Patelni”. W tym roku uczniowie przygotowywali potrawy z podrobów drobiowych zgodnie z tematyką : „Piąta ćwiartka na talerzu – przez żołądek do serca”. W potyczkach kulinarnych udział wzięło 7 zespołów dwuosobowych - zarówno uczniowie Technikum Nr 3 jak i Branżowej Szkoły I Stopnia. Uczestnicy samodzielnie wybierali receptury na wybraną potrawę a następnie w ciągu dwóch godzin musieli wykonać „dzieło kulinarne”. Oceniana była kreatywność, aranżacja, technika wykonania i oczywiście smak, aromat oraz wygląd ogólny.
Prace konkursowe oceniało profesjonalne jury, m.in.:
● gość specjalny, szef kuchni - gospoda Altheide w Polanicy Zdrój, założyciel Stowarzyszenia „Kucharze bez granic” - p. Marcin Bożek
● szef kuchni „Dezeta” w Wilkasach, laureat wielu konkursów, absolwent i wieloletni przyjaciel naszej szkoły - p. Dariusz Baryga
● wicemistrzyni Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego w 2017 roku, absolwentka zaprzyjaźniona ze szkołą - p. Małgorzata Baranowska
● dyrektor Cech-u Rzemieślników i Przedsiębiorców w Giżycku – p. Halina Poboża
● właścicielka restauracji „Zagłoba” w Wydminach – p. Łucja Jurewicz
Wyniki konkursu: I MIEJSCE: Daria Dzadz i Kacper Sawoń klasa IV Technikum „Kacze serca z kaszotto, soliródem puree pietruszkowym oraz sosem cebulowo- grzybowym i chipsem ze skorzonery”, II MIEJSCE i NAGRODA PUBLICZNOŚCI: Milena Łukasik i Natalia Tylicka klasa III Technikum „Wątróbka w panierce ziołowej z cygarami z ziemniaka, sękaczem i sosem cumberland”, III MIEJSCE: Karolina Adamowicz oraz Anna Żołondek klasa II Technikum „Duszone serca drobiowe z puree ziemniaczanym i sosem winno–śliwkowym. Zwycięzcy konkursu 19 marca 2019 roku jadą do Mrągowa, aby zmierzyć się w potyczkach kulinarnych z uczniami z całego województwa. Dziękujemy za udział w konkursie a komisji konkursowej za miłą atmosferę. Nagrody rzeczowe ufundowała Rada Rodziców, p. Dyrektor Cech-u p. Halina Poboży, p. Dariusz Baryga oraz p. Marcin Bożek.

Opracowała: Urszula Siergiej -Todryk